PATISON, PIGWA, BRZOSKWINIA ORAZ BÓB | KukBuk

patison
PATISON
Warzywa opierają się prostej zasadzie stosowanej do mięs: białe wino do białych, czerwone do czerwonych. W zależności od dania mogą to być lżejsze wersje czerwonych win, np. Chianti, Pinot Noir, szczególnie Zinfandel. Do warzyw zawsze odpowiednie są białe wina, najlepiej bez obecności dębu: Chardonnay, Chenin blanc, Gewürztraminer, Pinot Grigio czy wino musujące. Do grillowanych dobrze jest podać smaczne: Merlot, Syrah lub Zinfandel.

PIGWA
Najlepsze jest różowe wino o smaku truskawek i wiśni (z Nawarry, Prowansji lub Loary) albo porządny Riesling. Niektórzy preferują dobrej jakości sherry fino lub amontillado.

BRZOSKWINIA
Zapach brzoskwiń jest podstawowym aromatem dojrzałego Rieslinga, szczególnie z Rheingau oraz Chardonnay z Nowego Świata. Kojarzenie owoców i wina w tym przypadku następuje na zasadzie podobieństwa smaków. Jeśli zastosujemy zasadę kontrastu, możemy wtedy podać np. czerwone Beaujolais czy Cabernet. Wielu smakować będzie słodkie Asti spumante, passito di Panteleria, ale także wytrawny szampan.

BÓB
Do bobu, w zależności od sposobu podania, można zaserwować Sauvignon Blanc, Riesling, a przede wszystkim wysokiej jakości Sherry Fino – klarowne, świeże, jędrne, perfekcyjnie wytrawne, o złożonym aromacie.

Leave a reply:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Site Footer