DOLINA RODANU – POŁUDNIE

W części południowej, na lewej stronie rzeki rozpościerają się winnice Gigondas, Tricastin, Châteauneuf du Pape, Vacqueyras, Beaumes-de-Venise, Côtes du Ventoux, Côtes du Lubéron, a po prawej stronie sławne winnice produkujące wina różowe: Lirac i Tavel. Na południu pośród czerwonych szczepów  króluje Grenache (pochodzący z Hiszpanii, gdzie współtworzy znane wina Rioja), Cinsaut, Mourvedre, Carignan, ale w mieszankach używa się także Syrah.

Châteauneuf du Pape. Najbardziej chyba znane u nas czerwone wino z południowej części Côtes du Rhône. Może być zestawiane aż z 13 szczepów, ale zwykle przeważają grona Grenache i Syrah. Nazwa wina wywodzi się od „nowego zamku papieża”, czyli letniego pałacu papieży z Awinionu, z którego, niestety, zostały tylko żałosne ruiny. Tym niemniej ze wzgórza zamkowe-go  można podziwiać okoliczne winnice.W okolicy jest podobno około 300 winnic. Na etykietach i butelkach win można znależć średniowieczny herb papieski. Używać go mogą wyłącznie właściciele winnic.Nadaje się do posiłku dopiero kiedy ma trzy, cztery lata. Znakomite do dojrzałych serów, dziczyzny lub zwykłego steka.

Znalezione obrazy dla zapytania gigondas

Gigondas. Wino wytwarzane  głównie z czarnego Grenache, Cinsaut, Mourvedre i Syrah. Grenache jako wyjątkowo słodkie wino bezwzględnie potrzebuje wspólników, bez których byłoby zbyt płaskie i bezbarwne. Znakomicie uzupełnia dania w bogatych sosach. Dobre roczniki mogą poleżeć w piwnicy 10 do 15 lat i więcej.

Znalezione obrazy dla zapytania muscat de beaumes de venise wineMuscat de Beaumes de Venise, o złotym kolorze i zapachu kwiatów należy do najznakomitszych naturalnych win słodkich (VDN) we Francji.

Vacqueyras
. Najmłodsze AC Doliny Rodanu utworzone dopiero w 1990 roku. Wino o podobnym składzie co Gigondas, mocne, o stosunkowo niewielkiej zawartości garbników, o aromacie lukrecji. Należy je wypić po okresie 5 do 10 lat. 95% produkcji tej appellation stanowią wina czerwone.

Coteaux du Tricastin. Mieszanka typowych dla tego regionu szczepów. Ulubione wino restauratorów francuskich,  z uwagi na dobrą relację  jakość/cena.

Côtes du Ventoux. Bardzo dobre, niedrogie wina, które mogą towarzyszyć wszystkim niewyszukanym posiłkom. Są dosyć owocowe, świeże i lekkie ,  pije się je nawet bardzo młode.

Côtes du Luberon. Wina stąd są dobrej jakości, lekko garbnikowe, o smaku wanilii, lekko korzenne. Mogą leżakować 3 do 7 lat.

Podobny obrazTavel
. Najbardziej prestiżowe francuskie, wytrawne rosé jest produkowane głównie z gron Grenache (można przy jego wytwarzaniu stosować aż 9 odmian winogron). Tavel pod wszystkimi względami poza kolorem, przypomina wino czerwone. Różowy kolor wina jest efektem krótkiego kadziowania, czyli krótkiego czasu fermentowania moszczu wraz ze skórkami winogron. Tavel lekko schłodzone nadaje się znakomicie na piknik, szczególnie do drobiu na zimno.Pije się jako wino młode.

Podsumowując.. dobrze jest zapamiętać, że w Dolinie Rodanu, na 72000 ha wytwarza się prawie 3,5 miliona hektolitrów wina, a więc więcej niż w Burgundii i Dolinie Loary łącznie! Jest to drugi po Bordeaux region winiarski Francji.

Site Footer