GOMEZ CRUZADO | HARO, RIOJA

Podobny obraz

Początki GÓMEZ Cruzado sięgają 1886 roku, kiedy Ángel Gómez de Arteche,  arystokrata spokrewniony  z meksykańskim księciem  Moctezuma de Tultengo, postanowił produkować i butelkować  wina w Haro, samym sercu Rioja Alta.
W 1916 roku winnicę kupują  Agustyn i Jesús Gómez Cruzado, pochodzący z Rioja.  Od ich nazwiska pochodzi obecna nazwa winiarni GÓMEZ CRUZADO. Przez ponad dekadę znajduje się w rękach kilku inwestorów, by ostatecznie znaleźć się w rękach obecnych właścicieli, rodziny Baños, pochodzących z  Badarán  w Rioja, ale  zamieszkujących w Meksyku. Winnica odzyskuje swój rodzinny charakter,  jest dziś „butikową winiarnią” w dzielnicy Barrio de la Estación , a po gruntownej renowacji  została oddana do użytku   w 2005 roku. Umożliwiło to winiarzom, wykorzystać obecny postęp wiedzy enologicznej i najnowsze techniki winiarskie, zmierzyć się z potrzebami  i wymogami XXI wieku, uzyskać w swych winach wyraziste aromaty i czyste smaki.

      Niektórzy krytycy wina stawiają Gomez Cruzado wśród dziesięciu najlepszych producentów Rioja, jednego z najbardziej klasycznych regionów Hiszpanii, z trudem tolerująca odszczepieńców zdradzających ustalone przez apelację zasady wytwarzania win, nawet jeśli w efekcie otrzymują  znakomite wina. Kierujący od dziesięciu lat Gomez Cruzado –  David Gonzalez  i  Juan Antonio Leza Martinez nie należą do odszczepieńców, ale są bardzo innowacyjni, tworzą wina nowoczesne, ale w granicach tradycji. Są odmienne od win  Artadi, Finca Allende czy Tobelos.  Bogate, wielowarstwowe, złożone  Cruzado ma to czego wiele z większych, znanych, tradycyjnych bodeg nie ma. Są archetypem dla nowoczesnej szkoły  Rioja. Ale znajdziemy tam to co najbardziej lubimy w starej szkole Rioja: cygara, cedr, śliwkę, cola, wanilię … Z roczną produkcją prawie 200 000 butelek, Bodega Gómez Cruzado kultywuje sztukę pozostania rodzinną posiadłością i jest strażnikiem tradycji.
Winnice w Bodega Gomez Cruzado są idealnie położone na wysokości od 500 do 750 metrów. Dzięki morskiemu klimatowi Sierra Cantabria produkuje wina wyróżniające się świeżością i elegancją.

Znalezione obrazy dla zapytania gomez cruzado winery

Wina Bodega Gómez Cruzado są jednymi z najważniejszych punktów odniesienia w Rioja, są naprawdę autentyczne i wykonane z największym szacunkiem dla terroir. Gomez Cruzado Honorable, to klasyczne Rioja, gęste i soczyste.  Gomez Cruzado Pancrudo, to ekscytujące wino wyrażające własny terroir. Niezwykle interesujące wydaje się być białe Montes Obarenes, mieszanka viura z 25% dodatkiem białego tempranillo, fermentowane i częściowo starzone w modnych dziś, nowatorskich zbiornikach w kształcie jaja.   Wina Pancrudo u różnych krytyków wina zwykle osiągają 92, 93 a nawet 95/100 punktów. Bodega położona jest między Bodegas La Rioja Alta a Bodegas Muga.

   El Barrio de la Estación de Haro

Nikt nie ma wątpliwości, że Barrio de la Estación de Haro, miejsce pełne symboliki, zrewolucjonizowało świat winiarski Rioja. Jest enklawą, która ma największą koncentrację stuletnich winiarni na świecie, a których budowa skoncentrowana była wokół wspólnej osi: dworca kolejowego, miejsca znanego także  jako złota mila win Rioja. Barrio de la Estación de Haro jest podróżą w czasie, w której można śledzić ewolucję wina i architektury ubiegłego wieku. Pod koniec XIX  wieku Haro było jednym z najważniejszych miast w Hiszpanii, jako drugie miało oddział banku narodowego i  elektryczność !

Dzielnica wokół dworca kolejowego w Haro była tak ważna dlatego, że w drugiej połowie XIX wieku nastąpiła historyczna wymiana transportu konnego na kolejowy.  Okoliczność, ta spowodowała, że wielu francuskich winiarzy, po klęsce  oidium (1863) i filoksery (1867) kupowało wina w Rioja instalując swoje centra handlowe  w pobliżu tymczasowego dworca kolejowego. Sąsiedztwo stacji kolejowej umożliwiało transport win do Bilbao, z którego eksportowano wina na cały świat. Francuzi wnieśli do Rioja swoją technikę starzenia win, która rozprzestrzeniła sie w całym regionie. Ten bezprecedensowy wzrost gospodarczy trwał aż do początków XX wieku, kiedy plaga filoksery praktycznie zniszczyła wszystkie winnice. Rioja odradzała się\ wolno, winorośl szczepiono na podkładach amerykańskich, odpornych na tego owada. W 1926 roku wyznaczono obszar apelacji, zastosowano odpowiednie środki prawne w celu ochrony przed fałszerzami i dobrego imienia Rioja.

Z tych czasów  nie pozostał żaden magazyn win pochodzenia francuskiego, ale do dziś istnieją R. López de Heredia y Landeta (1877 r.), najstarsza bodega w Haro i jedna z pierwszych trzech Rioja – dzisiejsza  Bodegas R. López de Heredia Viña Tondonia ,   Compañía Vinícola del Norte de España (1879), znana bardziej pod skrótem CVNE, Gómez Cruzado (1886), La Rioja Alta S.A (1890). i  Bodegas Bilbaínas (1901). W ciągu około 30 lat (1877/1904), w sąsiedztwie stacji powstały także fabryki  brandy, mydeł i nawozów…
W latach siedemdziesiątych XX wieku, założona w 1932 roku Bodegas  Muga (lata 70-te XX wieku), także przeniosła się z centrum do prestiżowej dzielnicy Barrio de la Estación Haro, dekadę później buduje tu swoje obiekty Bodegas Roda (1987).

Jednak coraz więcej producentów decyduje się iść własną drogą, odchodząc od ustalonych regulacji, tworząc wina autorskie.

RodzicielstwoBiałyPancrudoCerro Las CuevasMONTES OBARENES

Site Footer