KIELISZEK VALPOLICELLA

  Valpolicella.
Bardzo Szczęśliwa Dolina.

Valpolicella, Recioto della Valpolicella  i Amarone della Valpolicella,  to wina z okolic Werony,  w regionie Veneto, w północnych Włoszech.

Festus | Vicentini Agostino Valpolicella Boccascalucce 2015Valpolicella  znane za czasów rzymskich jako retico, było ulubionym winem wstrzemięźliwego Augusta, jak pisze w swojej niezwykłej książce „Kieliszek Valpolicella” – Roman Szałas. Wergilisz wymienia je na równi ze słynnym winem falerniańskim.  Valle Policella (Valle Pulicelle lub w miejscowym dialekcie Val Polisela) oznacza bardzo  szczęśliwą dolinę.  

Valpolicella i inne wina z okolic Werony osiągnęły szczyt swej popularności w latach siedemdziesiątych, dzięki umiarkowanej cenie, lirycznym nazwom  i romantycznym miejscom wśród wzgórz otaczających to stare, sięgające czasów etruskich miasto.

Valpolicella wytwarzane jest z miejscowych odmian winorośli, głównie Corvina, Rondinella i Molinara. W kompozycji podobne jest do Bardolino, ale mocniejsze, głębsze, nadające się do nieco dłuższego przechowywania, kolor od rubinowego  do intensywnie purpurowego. Zapach winny , smak dojrzałych śliwek, z lekko gorzkawym finiszem. Wino pije się zwykle młode, od 6 miesięcy do 3 lat. Większy potencjał starzenia i  kompleksowość ma Valpolicella, tworzona w tzw. procesie ripasso , interesującym procesie winiarskim powodującym, że to dosyć lekkie wino nabiera ciała, ekstraktu, przyjemnego, słodko-gorzkawego smaku i intensywniejszego koloru. Będąc  na wakacjach w okolicach Werony i jeziora Garda nie zapomnijmy  wstąpić  do miejscowej winiarni na kieliszek Valpolicella.

Podobny obraz

Amarone lub Amarone della Valpolicella. Najbardziej znane wytrawne wino z podsuszanych winogron, wytwarzane w Veneto, w północnych Włoszech, produkowane specjalną techniką winiarską zwaną appassimento. Jedno z najlepszych win włoskich, wytwarza się je z odmian Corvina Veronese, Rondinella i Molinara. Bardzo lubiane i cenione przez koneserów , znakomicie starzejące się w butelce wino.

Recioto della Valpolicella, słodkie, bogate, perfumowane wino z Veneto w północnych Włoszech, przez niektórych zwane lekkim porto. Wytwarzane jest z najbardziej dojrzałej części kiści winogron (w miejscowym dialekcie recio oznacza ucho, czyli górną, najbardziej wystawioną na działanie słońca część kiści winogron). Ponadto sok części owoców koncentrowany jest w procesie passito , czyli podsuszania ich przez kilka miesięcy, na specjalnych matach i dopiero wtedy grona poddawane są wyciskaniu w prasach. Zwykle jest to wino słodkie, za najlepsze jednak uchodzą wytrawne zwane amarone (patrz wyżej). Jest to wenecka adaptacja sposobu produkcji win egejskich i cypryjskich.

Znalezione obrazy dla zapytania wiktor zastróżny – degustacyjny słownik winiarski
Wiktor Zastróżny
Festus Sopockie Towarzystwo Winiarskie

Site Footer