Pineau des Charentes lub Pineau Charantais.
Aperitif z kategorii mistelli (syn. vin de liqueur), napój alkoholowy powstały przez dodanie spitytusu winnego do bogatego w cukier moszczu (częściowo sfermentowanego lub skoncentrowanego). W Unii Europejskiej określa się to wprost, trochę bez sensu, jako moszcz ze świeżych winogron. Mistellą jest langwedocka Carthagène, szampańska i burgundzka ratafia (Riquiqui ) i macvin z francuskiej Jury. Do mistelli zalicza się także tzw VDN – vins doux naturel, ale tam używa się spirytusu neutralnego).
Mistelle głównie stanowią bazę do tworzenia aperitifów, także wermutu, są kategorią vin de liqueur. Zwykle zawiera 1-16% alkoholu winnego. W Hiszpanii służy do dosładzania niektórych sherry i malagi, ale bywa sprzedawana tak jak francuskie Pineau des Charentes czy Floc de Gascogne, czyli jako kategoria wina wzmacnianego.
Podobnie jak floc, carthagène, ratafia czy macvin, należy do „vin de liqueur” (nie mylić z naturalnym, słodkim winem zwanym często likierowym). Ma wysoki poziom alkoholu, od 16,5 do 22 %, zwykle jednak 17-18 % (podobnie jak wermut). Słodkie, przyjemne, o szczególnym charakterze. Pineau des Charentes bywają białe, lekko różowe lub czerwone. Jest to produkt bardziej wysokiej klasy rzemiosła niż wielkiego biznesu. Zwykłe Pineau dojrzewa w dębie z Limousin od zbioru aż do lipca następnego roku. Vieux Pineau (stare), spędza w beczce przynajmniej pięć lat. Zapewnia to pełną równowagę między alkoholem, słodyczą i kwasowością. Często dojrzewa częściowo w barrique (dębowe beczki 225 litrowe) i w klasycznych tonneau (900 litrów).
Białe Pineau des Charentes tworzy się głównie z odmian ugni blanc, folle blanche i colombard. Białe mistelle powstają poprzez tłoczenie białych, odszypułkowanych winogron bez ich uprzedniego zgniatania. Sok jest natychmiast mieszany z 96% spirytusem, pozostając tak przez około dwóch tygodni. Następnie ta świeża mistella poddana zostaje starzeniu przez kilka miesięcy.
Różowe Pineau des Charentes wytwarza się z cabernet franc, cabernet sauvignon i merlot.
Czerwone mistelle produkuje się z moszczu powstałego z odszypułkowanych i lekko zgniecionych winogron z dodatkiem 96% spirytusu. Powstaje wtedy coś w rodzaju likieru o zawartości około 15% alkoholu. Wszystko razem maceruje przez kilka miesięcy i poddaje tłoczeniu, potem dojrzewaniu (starzeniu ) w kadziach
Zbiór winogron do produkcji Pineau jest trudniejszy niż w przypadku koniaku. Muszą być zbierane później, gdy są bardzo dojrzałe. Niektórzy producenci mieszają moszcz ze starym koniakiem, inni z jednorocznym winnym spirytusem. Najlepsze produkty porównywane bywają z deserowymi winami z Sauternes.
Historia Pineau des Charantes sięga 1589 roku. Trunek podobno powstał na skutek błędu winiarza z miejscowości Burie. Przez przypadek wlał moszcz do beczki z pewną ilością koniaku i… zapomniał o tym. Po pewnym czasie spróbował zawartości beczki i tak narodziło się Pineau des Charantes.