Valpolicella.
Bardzo Szczęśliwa Dolina.
Valpolicella, Recioto della Valpolicella i Amarone della Valpolicella, to wina z okolic Werony, w regionie Veneto, w północnych Włoszech.
Valpolicella znane za czasów rzymskich jako retico, było ulubionym winem wstrzemięźliwego Augusta, jak pisze w swojej niezwykłej książce „Kieliszek Valpolicella” – Roman Szałas. Wergilisz wymienia je na równi ze słynnym winem falerniańskim. Valle Policella (Valle Pulicelle lub w miejscowym dialekcie Val Polisela) oznacza bardzo szczęśliwą dolinę.
Valpolicella i inne wina z okolic Werony osiągnęły szczyt swej popularności w latach siedemdziesiątych, dzięki umiarkowanej cenie, lirycznym nazwom i romantycznym miejscom wśród wzgórz otaczających to stare, sięgające czasów etruskich miasto.
Valpolicella wytwarzane jest z miejscowych odmian winorośli, głównie Corvina, Rondinella i Molinara. W kompozycji podobne jest do Bardolino, ale mocniejsze, głębsze, nadające się do nieco dłuższego przechowywania, kolor od rubinowego do intensywnie purpurowego. Zapach winny , smak dojrzałych śliwek, z lekko gorzkawym finiszem. Wino pije się zwykle młode, od 6 miesięcy do 3 lat. Większy potencjał starzenia i kompleksowość ma Valpolicella, tworzona w tzw. procesie ripasso , interesującym procesie winiarskim powodującym, że to dosyć lekkie wino nabiera ciała, ekstraktu, przyjemnego, słodko-gorzkawego smaku i intensywniejszego koloru. Będąc na wakacjach w okolicach Werony i jeziora Garda nie zapomnijmy wstąpić do miejscowej winiarni na kieliszek Valpolicella.
Amarone lub Amarone della Valpolicella. Najbardziej znane wytrawne wino z podsuszanych winogron, wytwarzane w Veneto, w północnych Włoszech, produkowane specjalną techniką winiarską zwaną appassimento. Jedno z najlepszych win włoskich, wytwarza się je z odmian Corvina Veronese, Rondinella i Molinara. Bardzo lubiane i cenione przez koneserów , znakomicie starzejące się w butelce wino.
Recioto della Valpolicella, słodkie, bogate, perfumowane wino z Veneto w północnych Włoszech, przez niektórych zwane lekkim porto. Wytwarzane jest z najbardziej dojrzałej części kiści winogron (w miejscowym dialekcie recio oznacza ucho, czyli górną, najbardziej wystawioną na działanie słońca część kiści winogron). Ponadto sok części owoców koncentrowany jest w procesie passito , czyli podsuszania ich przez kilka miesięcy, na specjalnych matach i dopiero wtedy grona poddawane są wyciskaniu w prasach. Zwykle jest to wino słodkie, za najlepsze jednak uchodzą wytrawne zwane amarone (patrz wyżej). Jest to wenecka adaptacja sposobu produkcji win egejskich i cypryjskich.
Wiktor Zastróżny
Festus Sopockie Towarzystwo Winiarskie